Zaślubiny Polski z Bałtykiem

Posted by on Apr 13, 2019 in Featured, Galeria, Wiadomości | Comments Off on Zaślubiny Polski z Bałtykiem

Zaślubiny Polski z Bałtykiem

„Zaślubiny Polski z Bałtykiem” -Ewa Lojas z naszej szkoły laureatką konkursu.

…oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim … /Józef Haller/

Polish Yacht Club Chicago  rozpoczął działalność  w 2009 roku.  Klub organizuje  co roku wspaniałe rejsy pod hasłem „Rejs spełnionych marzeń”dla wszystkich, którzy pragną pożeglować po jeziorze Michigan. Dochód z rejsu jest przeznaczony dla potrzebującej młodzieży z Chicago i okolic. W  związku ze zbliżającą się rocznicą „zaślubin” Polski z Bałtykiem, które miało miejsce w 1920 roku, Polish Yacht Club zwrócił się do wszystkich polonijnych szkół ze wspaniałym pomysłem zorganizowania pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce międzyszkolnego konkursu.  Tematem były zaślubiny Polski z morzem. Uczniowie klas licealnych mogli wykazać się kreatywnością w różnych kategoriach: graficznej (prezentacja Power Point), literackiej (esej) lub plastycznej (praca malarska lub kolaż). W każdej z trzech kategorii Zarząd Yacht Clubu przyznał po trzy nagrody: miejsce I  -$250, II – $150, III – $100. Przyznano też wyróżnienia w wysokości po $25. Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 17 marca 2019 roku. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczestnicy konkursu wraz z rodzicami, nauczyciele, dyrektorzy szkół, Zarząd Yacht Clubu oraz Zarząd Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Spotkanie rozpoczęło się od powitania wszystkich przez prezesa ZNP w Ameryce, pana Tadeusza Młynka. Komandor PYCC Marzena Oberski opowiedziała o historii klubu, wydarzeniach, rejsach i szkoleniach organizowanych na jeziorze Michigan  oraz o comiesięcznych zebraniach klubu.    Wicekomandorzy – Dariusz Buchart i Zbigniew Mroziński, przedstawili plany klubu na najbliższy rok. W atmosferę historycznych wydarzeń roku 1920 wprowadził wszystkich Dariusz Olszewski, przedstawiciel Solidarności Walczącej w Chicago. Zaprezentował on replikę munduru gen. Hallera oraz mundurów żołnierzy „Błękitnej Armii”, pokazał autentyczne dyplomy wręczane hallerczykom po zakończeniu służy  wojskowej oraz wiele książek i eksponatów związanych z postacią gen.  Hallera. W wyjątkowy sposób przygotowana prelekcja zaciekawiła wszystkich obecnych na spotkaniu. Po prelekcji nastąpił najbardziej oczekiwany moment wręczania nagród i wyróżnień.  Nagrody w  kategorii Power Point otrzymali: Monica Malinowski z Polskiej Szkoły im. I. Paderewskiego, (I miejsce), Victoria Trojanowska z Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej (II miejsce)  i Oliwia Mucha z Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki (III miejsce). W kategorii literackiej (esej) nagrody otrzymali: Jacek Kisielewicz z Polskiej Szkoły św. Ferdynanda (I miejsce ), Ewa Lojas z Polskiej Szkoły św. Błażeja (II miejsce ) i Eric Naglak ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta (III miejsce). Komisja konkursowa przyznała również11 wyróżnień. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami i poczęstunkiem.