Informacje Olimpiady

Polska Katolicka Szkoła Św. Błażeja

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

4 lutego w Muzeum Polskim w Ameryce odbył się finał I Polonijnej Olimpiady Geograficznej w Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich. Podczas  finałów  jury wyłoniło trzech laureatów oraz przyznało  specjalne wyróżnienie. Cała  czwórka otrzymała indeksy na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i wycieczki po Ameryce ufundowane biuro podróży Rek Travel.

Incjatorem i twórcą tego Olimpiady Geograficznej jest dyrektor Polskiej Katolickiej Szkoły    św. Błażeja w Summit, Małgorzata Tys. Szkoła podpisała miedzynarodową umowę z UMCS w Lublinie na mocy której zorganizowano zawody. Oprócz UMCS-u patronat nad olimpiadą objął  Konsul Generalny RP w Chicago, Fundacja Teraz Polska, Uniwersytet Kardynała Stefana Waszyńskiego, Zrzeszenie nauczycieli Polskich w Ameryce.

Zawiązał się komitet organizacyjny, który zajął się przygotowaniem zawodów geograficznych.  We wrześniu  przeprowadzono eliminacje w szkołach i wyłonieni uczniowie przystąpili do drugiego etapu. Do połowy grudnia przesłano prace na jeden z pięciu tematów: „Małe ojczyzny – powrót do krainy Ojców”, „Losy Polaków i ich rodzin w stanie Illinois”, „Walory i atrakcje turystyczne wybranych regionów geograficznych Polski”, „Charakterystyka wybranego ośrodka turystyki religijnej lub pielgrzymkowej w Polsce lub USA” oraz „Charakterystyka geograficzna wybranego markowego produktu turystycznego w Polsce lub USA”. Komisja konkursowa wytypowała dwudziestu kandydatów, którzy  przystąpili do trzeciej rundy konkursu.

Pierwsza część olimpiady to egzamin pisemny, z którego wyłoniono ośmiu finalistów do etapu ustnego. Prezentacje finalistów były bardzo różnorodne. Po zakończeniu ustnych prezentacji jury w składzie: przewodniczący komisji konkursowej – dr hab. Grzegorz Janicki ze sponsorującego indeksy Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Krzysztof Przybył – prezes fundacji Teraz Polska, Piotr Janicki – konsul generalny RP w Chicago, Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Małgorzata Tys, Arkadiusz Stachnik z Wright College i ksiądz Ryszard Groń udało się na obrady, by wyłonić zwycięzców. Zwycięzcą I Polonijnej Olimpiady Geograficznej została Natalia Ptaszek, drugie miejsce zajął Hubert Michalczak, a trzecie Łukasz Dusza. Przyznano także czwartą, nieoficjalną nagrodę dla Natalii Pabian za najlepszą pracę pisemną. Cała czwórka została uhonorowana indeksami na UMCS, co ma tym większe znaczenie, że uczelnia zdecydowała się pokryć pełne koszty kształcenia laureatów. Młodzież bardzo starannie przygotowała się do olimpiady geograficznej.

Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy, a szkoły uczestniczące w olimpiadzie otrzymały, na ręce swoich przedstawicieli, nagrody dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr. hab. Sławomira Terpiłowskiego.

Według członka jury Arkadiusza Stachnika z zawodu geografa poziom olimpiady był zróżnicowany. „Było kilka osób bardzo dobrze przygotowanych. Na ustnym egzaminie można było zobaczyć, kto się przyłożył. Kolejna Polonijna Olimpiada Geograficzna w Stanach Zjednoczonych planowana jest za dwa lata.

o1 o2 o3 o4 o5 o6 o7 o8 ol1 ol2 ol3 ol4 ol5 ol6 ol7.1 ol7.2 ol7.3 ol7 ol8.1 ol8.2 ol8.3 ol8.4 ol8.5 ol8.6 ol8.7 ol8.8 ol8.9 ol8 ol9.1 ol9.2 ol9.3 ol9.4 ol9.5 ol9.6 ol9.7 ol9.9 ol9