Zapraszamy do Przedszkola

Posted by on Apr 10, 2021 in Featured, Galeria, Wiadomości | Comments Off on Zapraszamy do Przedszkola

Zapraszamy do Przedszkola

Przedszkole nie jest koniecznym etapem w rozwoju dziecka. Oczywiście jeśli rodzice czują, że to jest właśnie to, czego potrzebuje ich dziecko, to na pewno mają rację.

W chwili obecnej do przedszkola zapisuje się coraz młodsze dzieci. Nikogo nie dziwi 3-latek w przedszkolu. Dzieci w tym wieku nadal potrzebują obecności mamy lub taty i pomocy w radzeniu sobie ze stresem.

Dziecko w okolicach trzeciego roku życia zaczyna wykazywać potrzebę towarzystwa innych dzieci. Nie jest jednak konieczne, by była to grupa rówieśnicza. By rozwijać się społecznie, dzieci muszą mieć kontakt z innymi ludźmi. Ponieważ dziecko uczy się głównie przez naśladownictwo, kluczowym dla niego jest otaczać się ludźmi, którzy potrafią kontrolować swoje emocje, potrafią rozmawiać, rozwiązywać konflikty, okazują empatię i współczucie, szanują granice i biorą pod uwagę potrzeby. Dlatego najkorzystniejszym środowiskiem rozwojowym dla dziecka jest kochający dom rodziny lub grupa, w której znajdują się zarówno rówieśnicy, jaki i dzieci starsze, wspierający dorośli i zróżnicowane środowisko.

Szukając idealnego przedszkola dla dziecka, większość rodziców ma coraz więcej wątpliwość względem tradycyjnych przedszkoli. Rodzice czują się zaniepokojeni faktem, że metody wychowawcze są niezmienne od czasów ich młodości pomimo nowej wiedzy dotyczącej rozwoju dziecka.

Dzieciom nie jest potrzebny napięty jak struna program i ciągły pośpiech, żeby zdążyć na czas. Potrzebny jest im czas na swobodną, niekontrolowaną zabawę i poznawanie otaczającego świata. Potrzebna jest bliskość, zaufanie do opiekuna, wsparcie, możliwość rozpoznawania swoich potrzeb i pomoc w ich nazywaniu.