Zajęcia edukacyjne w MUZEUM POLSKIM

Posted by on Oct 11, 2016 in Featured, Galeria, Portfolio, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on Zajęcia edukacyjne w MUZEUM POLSKIM

Zajęcia edukacyjne w MUZEUM POLSKIM

W ostatni weekend uczniowie klas 4,5,6 udali się na zajęcia edukacyjne z historii. Szkoła nasza od wielu lat współpracuje Muzeum Polskim w Ameryce, którego Dyrektorem jest Małgorzata Kot. Muzeum Polskie w Ameryce (MPA)mieści się 984 N. Milwaukee Avenue Chicago.

MPA jest aktywnym centrum kultury polskiej ze wspaniałą kolekcją sztuki, Biblioteką i Archiwum. Placówka powstała w 1937 roku, aby gromadzić i chronić polskie dziedzictwo narodowe w Stanach Zjednoczonych. Ekspozycja stała oraz wystawy czasowe przyciągają turystów z całego świata. Wielu naukowców, studentów, genealogów odwiedza Muzeum Polskie w Ameryce w celach badawczych. Muzeum Polskie w Ameryce powstało, by gromadzić „wszystkie najcenniejsze dowody naszego dorobku kulturalnego, wszystkie dokumenty, wszystkie pamiątki, które będą przekazywane nowym pokoleniom”. Tak sformułował cele Muzeum jeden z jego twórców, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Józef L. Kania, podczas uroczystej inauguracji placówki.

Podobnie jak poprzednicy, staramy się realizować te zadania, staramy się również naszą działalność rozszerzać i urozmaicać, aby dotrzeć do możliwie największych rzesz Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Dlatego nie tylko prowadzimy Muzeum, Bibliotekę i Archiwum, ale organizujemy wystawy, koncerty, spotkania z interesującymi ludźmi—artystami, naukowcami, czy politykami, urządzamy wyprzedaże, różnego rodzaju imprezy charytatywne, prowadzimy warsztaty plastyczne, na których z okazji świąt religijnych uczymy pięknych, a zapomnianych już zwyczajów—robienia ozdób choinkowych, przygotowywania potraw wigilijnych, wykonywania palm, czy malowania pisanek. Wiele z tych imprez zdążyło już zdobyć sobie uznanie wśród naszych Gości. Aranżujemy też uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia z życia narodu. Dzięki naszym staraniom od 1987 roku w pierwszy poniedziałek marca obchodzony jest Dzień Pułaskiego, jako święto stanu Ilinois.

Ekspozycja stała

• Galeria Sztuki
    • Korytarz przy wejściu
    • Stroje ludowe