Sienkiewicz i Patriotyzm

Posted by on Mar 23, 2016 in Featured, Galeria, Portfolio, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on Sienkiewicz i Patriotyzm

Sienkiewicz i Patriotyzm

W związku z setną rocznicą urodzin i 170 rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza Rada Nauczycieli Polonijnych kolejną edycję swego konkursu literackiego dla młodzieży poświęciła temu wybitnemu polskiemu pisarzowi. Zwycięzcami konkursu zostało dwanaścioro uczniów polskiego pochodzenia. Ale był i wyjątek – jedną z nagród zdobyła uczennica chińskiego pochodzenia, miłośniczka twórczości polskiego pisarza.

Uczestnicy konkursu w wypracowaniach omawiali wybrany utwór Sienkiewicza, odnosząc się do patriotycznego i chrześcijańskiego wychowania młodych pokoleń Polaków oraz interpretując pojęcie patriotyzmu.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody pieniężne i książkowe ufundowane przez hojnych sponsorów. W kategorii szkół średnich pierwsze miejsce za najlepsze wypracowanie w języku polskim zajęła Joanna Czopek, uczennica Kennedy High School.

Dwa drugie miejsca przypadły w udziale ex aequo Kamilowi Zygadło, uczniowi Polskiej Szkoły im. K. Pułaskiego i Natalii Narajczyk z Polskiej Szkoły im. kard. S. Wyszyńskiego.

Trzecie miejsce zdobyły trzy uczennice: Jessica Opałka, uczennica Polskiej Szkoły im kard. S. Wyszyńskiego, Katarzyna Lechowska z Polskiej Szkoły im gen. Andersa oraz Marta Karcewicz, uczennica Prosser High School i członkini tamtejszego Polskiego Klubu.

Wyróżnienia trafiły do: Jakuba Wasiluka, ucznia Polskiej Szkoły im gen. Andersa, Nicolette Klus z Polskiej Szkoły im Kard. Wyszyńskiegoi Macieja Stuczyka z Polskiej Szkoły im św. Błażeja.

Niespodzianką było przyznanie nagrody za wypracowanie w języku angielskim w kategorii szkół średnich. Otrzymała ją uczennica chińskiego pochodzenia Chengrui Wu z Resurrection High School. Chengrui powiedziała zebranym, że interesuje ją polska kultura i literatura. − Nie trzeba być Polakiem, aby rozmawiać o patriotyzmie − podkreśliła.

W kategorii szkół podstawowych (klasy 7-8) pierwszą nagrodę za wypracowanie w języku polskim otrzymała Marta Cygan z Polskiej Szkoły im. św. Błażeja, zaś za wypracowanie w języku angielskim − Marek Miskowiec z tej samej szkoły. Drugie miejsce zajęła Nicole Kazanecka z Polskiej Szkoły im. M. Kopernika.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Dniu św. Józefa (w sobotę 19 marca) w restauracji Lone Tree Manor w Niles koło Chicago. Prowadzona była przez przewodniczącą konkursu literackiego Ewę Jabłońską oraz wiceprezes Rady Nauczycieli Polonijnych Czesławę Kolak i przewodniczącą imprezy Józefinę Noculę.

W dorocznym spotkaniu z okazji Dnia św. Józefa wzięli udział nagrodzeni uczniowie, ich rodzice, polonijni pedagodzy, dyrektorzy szkół języka polskiego oraz prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch i wiceprezes tej organizacji Helena Sołtys. Rada Nauczycieli Polonijnych (RNP) − ang. Council of Educators in Polonia (CEP) − działa od 1930 roku. Jest najstarszą w Illinois edukacyjną organizacją charytatywną. RNP-CEP wspiera też młodzież akademicką udzielając jej stypendiów na studia na uczelniach wyższych.

bank1 bank2 bank3 bank4 bank5 bank6 bank7 bank8

Council of Educators in Polonia ogłosił kolejny rok z rzędu konkurs na wypracowanie dla młodzieży pt.,,Twórczość literacka i nowele Henryka Sienkiewicza budziły swiadomosc narodową,uczyły Polakow dumy z polskości i umiłowania Ojczyzny w czasach zaborów.Wybierz utwór wybitnego pisarza,który ilustruje polski patriotyzm.Czy wartosci tam zawarte mogą stanowić podstawę patriotycznego i chrześcijańskiego wychowania młodych pokoleń Polaków?Co znaczy patriotyzm dla Ciebie ?’’Uczniowie z naszej szkoły po raz trzeci uczestniczyli w tym prestiżowym konkursie i po raz kolejny zostali wyróżnieni: Maciej Sturczyk, Marta Cygan, Marek Miskowiec.

Gala rozdania nagród odbyła sie na uroczystym obiedzie,,Józefinki’’, który odbył się w sobotę 19 marca w restauracji Lone Tree Inn w Niles. Przewodniczącą komisji konkursowej była Pani Ewa Jabłońska. Jesteśmy bardzo dumni z sukcesów naszych uczniów oraz nauczycieli. Słowa uznania dla Pana Pawła Szabli.