Szopka Krakowska

Posted by on Jan 17, 2020 in Featured, Galeria, Wiadomości | Comments Off on Szopka Krakowska

Szopka Krakowska

Rozstrzygnięcie 12. edycji konkursu szopek krakowskich w Chicago obwieścił hejnał z Wieży Mariackiej. Nasi uczniowie laureatami-rodzeństwo Daniel i Monica Miętus, uczniowie klasy VI c.

Finał konkursu odbył się  w polonijnej restauracji Lutnia w Chicago, podczas uroczystej wieczerzy wigilijnej Towarzystwa Przyjaciół Krakowa. Marek Pieprzyk, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Krakowa i właściciel restauracji Lutnia, gdzie znajduje się największa na świecie kolekcja szopek krakowskich poza Polską, serdecznie powitał. Nagrody wręczyli Jolanta Grocholska i Marek Pieprzyk – pomysłodawca konkursu na najpiękniejszą krakowską szopkę bożonarodzeniową w Chicago.

Dzieci zostały nagrodzone dyplomami uznania, paczkami z upominkami i czekami. O tym, że podoba im się konkurs może świadczyć fakt, że wzięły w nim udział po raz kolejny. Monica Miętus zwróciła uwagę na drobne, białe kamyczki stanowiące jeden z elementów dekoracyjnych.

Podsumowując galę wręczenia nagród prezes Jolanta Grocholska podkreśliła:

– Każdego roku szopki są bardziej artystyczne, pedantyczne, z detalami. W tym roku mieliśmy 2 szopki, ale są to dzieci, które po raz kolejny robią szopki.

Przypomniała o miłym chicagowskim akcencie konkursu szopek krakowskich w Krakowie i wysokiej nagrodzie przyznanej lata temu jednej z chicagowskich szopek krakowskich. Nie zabrakło podziękowań sponsorom, zarządowi towarzystwa oraz rodzinom dzielnie wspierającym ich w absorbującej pracy na rzecz Towarzystwa , a także gościom. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możliwa staje się pomoc potrzebującym, czy ufundowanie stypendiów. – Cieszymy się, że tuż przed świętami, tak dużo osób tu zawitało, że tam gdzie Krakusy pojawia się Polonia – z wdzięcznością podkreśliła.

Gala wręczenia nagród i część oficjalna zakończyła się złożeniem przez prezes Jolantę Grocholską życzeń ,,rodzinnych świąt, abyśmy zawsze byli razem, wspomagali się wzajemnie i żeby nam zawsze chciało się chcieć”.

Zgodnie z chrześcijańską tradycją krakusi składając sobie świąteczne życzenia przełamali się opłatkiem i zasiedli do tradycyjnej wieczerzy wigilijnej z 12 postnymi daniami. Wśród stu gości wieczerzy było wiele znajomych twarzy.

Wigilijną wieczerzę zakończyło wspólne kolędowanie. Monica Miętus, nagrodzona rzęsistymi brawami zaśpiewała ,,Gdy się Chrystus rodzi”.Kolekcję szopek krakowskich można podziwiać w resturacji Lutnia do końca lutego.