Posted by on Oct 11, 2016 in Featured, Galeria, Portfolio, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on Poświęcenie tablicy upamiętniającej postać prezesa IPN, profesora Janusza Kurtyki.

Nasza Szkoła im. św. Błażeja  została objęta patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Z tej okazji odbyło się poświęcenie tablicy upamiętniającej postać prezesa IPN, profesora Janusza Kurtyki.

Uroczystość przyjęcia patronatu odbyła się podczas  szkolnej mszy świętej. „Przed nami jest tablica w hołdzie profesorowi Januszowi Kurtyce, prezesowi IPN oraz Stowarzyszenia Wolność i Niezależność, historykowi i patriocie” – powiedział święcąc tablicę o. Łukasz Kleczka

Gościem honorowym nabożeństwa był dr Wojciech Frazik, naczelnik Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Mówiąc o podjętej przez szkołę inicjatywie upamiętnienia postaci i zasług profesora Janusza Kurtyki dr Wojciech Frazik przyznał, że jest to bardzo ważne wydarzenie. „Bardzo jestem wdzięczny pani dyrektor szkoły i księdzu proboszczowi, że taka inicjatywa została podjęta, bo Janusz Kurtyka był człowiekiem nadzwyczajnym. Warto, żeby o nim pamiętano nie tylko w Polsce, ale również, żeby pamiętała o nim Polonia. On pragnął, aby pamięć o polskiej historii stała się dla Polaków powodem dumy” – stwierdził dr Frazik.

Dla dra Frazika prezes Janusz Kurtyka pozostał postacią, która nie czuła się związana z żadną opcja polityczną. Osobą, która swoją pracę traktowała jako służbę państwu polskiemu. Któremu zależało jedynie na prowadzeniu przez państwo właściwej polityki historycznej mającej bronić dobre imię Polski i Polaków. „ Jako prezes IPN apelował do najwyższych władz państwa, żeby taką politykę państwo polskie aktywnie zaczęło prowadzić, żeby bronić dobrego imienia Polski w świecie wszędzie tam, gdzie to dobre imię jest atakowane, żeby aktywnie kształtować świadomość wewnątrz państwa i jednocześnie kształtować obraz Polski w świecie, bo to rzutuje na pozycję Polski na arenie międzynarodowej” – powiedział dr Frazik. Na zakończenie nabożeństwa uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program wspomnieniowy o profesorze Kurtyce.

Zdaniem przedstawiciela IPN postawa profesora Janusza Kurtyki może być wzorem do naśladowania. O swoim byłym szefie i przyjacielu gość z Krakowa miał okazję rozmawiać z uczniami klas licealnych podczas dwudniowych zajęć szkolnych. Była to jedna z form lekcji w ramach tak zwanych żywych spotkań z historią realizowanych w tej placówce od wielu lat. Podczas uroczystości sakrament chrztu świętego przyjął Maksymilian Mazur.

blase blase1 blase2 blase3 blase4 blase5 blase6 blase7 blase8-1 blase8-2 blase8-3 blase8