Parada uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Posted by on May 17, 2017 in Featured, Galeria, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on Parada uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Parada uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Chicagowska Polonia udziałem w dorocznej paradzie uczciła w sobotę 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To największe poza granicami Polski obchody trzeciomajowego święta, w których co roku bierze udział kilka tysięcy osób.

Tegorocznej trzeciomajowej paradzie w Chicago towarzyszyło hasło “Tadeusz Kościuszko – bohater Polski i Stanów Zjednoczonych”. Pochód każdego roku jest okazją do zaprezentowania polskiej kultury, historii oraz pokazania reprezentacji polonijnych organizacji i biznesów w centrum miasta. W tym roku było to ponad 120 jednostek, w tym dzieci z polskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały dzieci i młodzież klas 7,8 i licealnych.

Parada odbyła się w śródmieściu Chicago, trasa przemarszu wiodła reprezentacyjną aleją Columbus Drive. Na wysokości słynnej fontanny Buckingham ustawiono trybunę honorową, na której zasiedli przedstawiciele władz polskich i amerykańskich, w tym gubernator Illinois Bruce Rauner. Był obecny także w Chicago ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, wicemarszałek Senatu Adam Bielan . W trzeciomajowych obchodach w Chicago wzięła udział sekretarz stanu w kancelarii premiera RP senator PiS Anna Maria Anders.

parada parada1 parada2 parada3 parada4 parada5 parada6 parada7 parada8 parada9