Parada Swieta Konstytucji 3 Maja

Posted by on May 10, 2016 in Featured, Galeria, Portfolio, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on Parada Swieta Konstytucji 3 Maja

Parada Swieta Konstytucji 3 Maja

W sobotę 7 maja centrum Chicago było biało – czerwone. Po raz 125 ulicami Chicago przemaszerowała polska Parada. Parada to doroczna tradycja której celem jest uczczenie Święta Konstytucji 3 Maja. Nasza szkoła już 13 raz wzieła udział w paradzie z numerem 16.

W tym roku polska parada przeszła prestiżową ulicą State Street od ulicy Lake do Van Buren.

W paradzie uczestniczyło 118 grup marszowych reprezentujących organizacje, stowarzyszenia, media, polonijne szkoły i biznesy. Marszałkiem tegorocznej Parady był Jan Krawiec wieloletni redaktor naczelny Dziennika Związkowego, a vice marszałkiem Lucyna Migała prowadząca zespół Lira Ensemble. W paradzie uczestniczyli lokalni politycy amerykańscy: Vice Gubernator Evelyn Sanguinetti, Prezydent Powiatu Cook Toni Preckwinkle, urzędniczka sądowa Dorothy Brown, Prezes Sądów Powiatu Cook Timothy Evans, kongresmani: Dan Lipiński, Mike Quigley i Bob Dold, senator Mark Kirk, urzędniczka miejska Susana Mendoza, oraz miejscy radni: Ariel Reboyras, Milly Santiago, Chris Tallaferro, Gilbert Villegas i John Arena. Chicagowską Paradę co roku odwiedzają goście z Polski. W tym roku w Paradzie uczestniczył szef gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy – Adam Kwiatkowski i posłanka Anna Cicholska. Paradę po raz pierwszy na żywo transmitowała TVP Polonia.

Paradę prowadzili dziennikarze Małgorzata Ptaszyńska i Sławomir Budzik, oraz Barbara Chałko z biura Skarbnika Stanu Illinois.

par par1 par2 par3 par4 par5 par6 par7 par8.1 par8.2 par8.3 par8.4 par8 par9.1 par9.2 par9.3 par9.4 par9.5 par9.6 par9.7 par9.8 par9.9 par9