Matura w szkole im Swietego Blazeja

Posted by on May 2, 2018 in Featured, Galeria, Wiadomości | Comments Off on Matura w szkole im Swietego Blazeja

Matura w szkole im Swietego Blazeja

Przełom kwietnia i maja to tradycyjnie okres egzaminów maturalnych w polonijnych szkołach sobotnich. W sobotę dwudziestego pierwszego kwietnia dwie klasy maturalne  ze szkoły im. Świętego Błażeja zdawało egzamin z języka polskiego, historii i geografii. Powodzenia podczas egzaminów maturzystom życzył Krystian Nowak, absolwent placówki, który do niedawna dzierżył tytuł góralskiego harnasia.

W intencji zdających przed egzaminami modlił się wicedyrektor szkoły O. Łukasz Kleczka.

W sobotę rano jeszcze przed wejściem na salę egzaminacyjną uczniowie odpytywali się nawzajem. Sprawdzali zasoby zdobywanej wiele lat wiedzy z języka polskiego, historii i geografii. Aleksandra Różańska najpewniej czuła się w tematach dotyczących okresu średniowiecznej Europy.

O powodzenie uczniów na egzaminie nie bała się wychowawczyni jednej z klas maturalnych Helena Golec. “Nie stresuję się dlatego, że to była bardzo dobra klasa zdolnych i pracowitych dzieci, które są dobrze przygotowane”. O tym, że dobrze pójdzie na egzaminach wychowankom szkoły im. św. Błażeja przekonany był również Proboszcz parafii, ks. Wojciech Kwiecień i Dyrektor Szkoły Małgorzata Tys.

– Matura pisemna w szkole św.Błażeja dzieli się na dwie części – informuje dyrektor szkoły Małgorzata Tys. – Pierwszą, którą pisaliśmy od rana, przez półtorej godziny, był test. Po przerwie, w czasie której maturzyści zjedli posiłek i trochę odpoczęli, przystępujemy do drugiej części egzaminu pisemnego.

Są to najczęściej tematy związane z rocznicami, które akurat w danym roku miały miejsce, jak również z materiałem historyczno-literackim, historią, kulturą i geografią Polski.

O znaczeniu polonijnej matury mówił Jan Oprzędek:“Spełniają swój patriotyczny obowiązek, który otrzymali w wychowaniu przez swoich rodziców. Dziś jest dzień podsumowania ich pobytu w polskich szkołach (…) Mam nadzieję, że polskość będą pielęgnować w swoim dorosłym życiu”.

Po skończonym egzaminie maturzyści otrzymali od szkoły drobne upominki, które ufundowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

W 15 letniej historii szkoły im.św.Błażeja była to 15 edycja edycja egzaminu maturalnego, gdyż nabór do klas licealnych w szkole rozpoczął się w 2003 roku. Wychowawczynią klasy piątkowej w szkole Błażeja jest mgr Helena Golec, a wychowawcą klasy sobotniej jest mgr Jan Oprzedek.

Screenshot (192) Screenshot (193) Screenshot (194) Screenshot (195) Screenshot (196) Screenshot (197) Screenshot (198) Screenshot (199) Screenshot (200)