I Polonijna Olimpiada Geograficzna

Posted by on Feb 11, 2017 in Featured, Galeria, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on I Polonijna Olimpiada Geograficzna

I Polonijna Olimpiada Geograficzna

W sobotę 4 lutego w Muzeum Polskim w Chicago odbył się finał I Polonijnej Olimpiady Geograficznej w Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich.Incjatorką i twórcą Olimpiady jest mgr. Małgorzata Tys. Komisja egzaminacyjna wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała nagrodę specjalną dla wyróżnionej pracy. Zwycięzcy Olimpiady otrzymali indeksy na Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie oraz atrakcyjne wycieczki po Stanach Zjednoczonych.

Przewodniczącym komisji oceniającej olimpiadę był dr hab. z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej  z UMCS w Lublinie, Grzegorz Janicki. Na antenie Radia Deon tłumaczył różnice między olimpiadą organizowaną w Polsce a olimpiadą polonijną w Chicago:

-Mieliśmy już gotowe wzorce z Polski, więc przy organizacji olimpiady w Chicago było nam łatwiej. Program Polonijnej Olimpiady Geograficznej dość mocno nawiązuje do programu obowiązującego w Polsce, podobnie, jak etapy konkursu. Jedyna różnica jest taka, że olimpiada w Polsce obejmuje cały zakres geografii, zarówno regionalnej jak i ogólnej. W Chicago, w ramach budowania więzi z Polską, ograniczyliśmy się do geografii naszego kraju. Braliśmy pod uwagę potencjał przyrodniczy, kulturowy i bogactwo Polski”.

Dr hab. Grzegorz Janicki pozostaje pod ogromnym wrażeniem zarówno organizacji olimpiady, jak i zaangażowania polonijnej młodzieży. Jest ogromnie zadowolony, że udało się zrealizować tak duży międzynarodowy projekt

-„Jestem ciągle pod wrażeniem naszego finału. Przede wszystkim jestem szczęśliwy, że udało się zrealizować ten wielki projekt. Bardzo się cieszyłem widząc uśmiechnięte buzie uczniów polskich szkół w Chicago. Oni sami stwierdzili, że pomysł olimpiady jest bardzo interesujący. Nie tylko podnosi stopień wiedzy geograficznej i przybliża nasz kraj, ale także pomaga im w utrzymaniu własnej tożsamości narodowej”.

Olimpiada dostarczyła wielu emocji

Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej  dr.hab Grzegorz Janicki nie spodziewał się, że olimpiada dostarczy wszystkim tak wielu emocji. Podczas finału wzruszeni byli zarówno uczniowie, jak i członkowie jury

„Nie spodziewałem się, że olimpiada geograficzna będzie tak emocjonalna. Te emocje udzieliły się także członkom jury. Byliśmy naprawdę wzruszeni. Nie spodziewaliśmy się, że oprócz wzbogacenia wiedzy geograficznej uczniów szkół polonijnych, będzie towarzyszyło nam tyle wrażeń”.

Dr hab. Grzegorz Janicki zapewnia, że już za dwa lata w Stanach Zjednoczonych będzie miała miejsce kolejna Polonijna Olimpiada Geograficzna.

Olimpiada jest organizowana przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Polską Katolicką Szkołę Św. Błażeja w Chicago. Honorowy patronat nad olimpiadą objęli: JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Dziekan Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Konsul Generalny RP w Chicago, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Fundacja Teraz Polska oraz Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Akcję wsparli : Ostoja- Polsko-Amerykański Klub Łowiecki, Roztoczański Park Narodowy, Fundacja Kultury Tatrzańskiej, Marytown- Polski Niepokalanów, Kartpol w Lublinie, Alex Deli, Allstate Mariola Dybaś, Fundacja Patria, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, Kwiaciarnia White Eagle, Polsko- Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Związek Klubów Polskich,Dorota Frankowska-Williams, Księgarnie: Quo Vadis i Odeon, Montrose Deli, Rek Travel , Firma Obniż Podatki, Firma Nasza Księgowa, Polska Szkoła im. św. Błażeja, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Fundacja Teraz Polska, Sale Bankietowe Lone Tree Manor,Fundacja Kultury Tatrzańskiej.

Screenshot (86)

o1 o2 o3 o4 o5 o6 o7

ol1 ol2 ol3 ol4 ol5 ol6 ol7.1 ol7.2 ol7.3 ol7 ol8.1 ol8.2 ol8.3 ol8.4 ol8.5 ol8.6 ol8.7 ol8.8 ol8.9 ol8 ol9.1 ol9.2 ol9.3 ol9.4 ol9.5 ol9.6 ol9.7 ol9.8 ol9.9 ol9