I Międzynarodowym Konkursie „Ścieżkami życia Marii Curie-Skłodowskiej”

Posted by on Apr 21, 2018 in Featured, Galeria, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on I Międzynarodowym Konkursie „Ścieżkami życia Marii Curie-Skłodowskiej”

I Międzynarodowym Konkursie „Ścieżkami życia Marii Curie-Skłodowskiej”

   23 lutego w naszej Szkole odbyła się uroczystość rozdania nagród w zorganizowanym przez tę szkołę I Międzynarodowym Konkursie „Ścieżkami życia Marii Curie-Skłodowskiej”. Na konkurs napłynęło ponad 70 prac literacko-plastycznych od uczniów ze szkół w Polsce, aglomeracji chicagowskiej oraz New Jersey i Nowego Jorku.

Jury konkursowe przyznało po dwie równorzędne nagrody na każdym stopniu podium. Pierwsze lokaty otrzymały prace Kamila Jawora i Rafała Siekluckiego. Drugie nagrody odebrały Paulina Czachor i Gabriela Łuczaj. Trzecie miejsce przypadło Katherine Koepke i Karolinie Zarębczan, a na czwartym miejscu zostały sklasyfikowane Michelle Wojnarowski i Aneta Król. Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia. Otrzymały je: Julia Nierzwicki, Gabriel Nikowski, Wiktoria Stec, Konrad Komperda, Nicholas Pabijan i Patryk Król. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Fundację „Teraz Polska”, Lubelską Wytwórnię Filmową oraz Film Quest.

Jeden z laureatów Kamil Jawor z naszej szkoły powiedział, że bardzo go zafascynowała postać polskiej noblistki. „Jest jedyną kobietą na świecie, która dostała dwie nagrody Nobla. Jedną w dziedzinie fizyki w 1903 roku i osiem lat później w dziedzinie chemii. Nasza rodaczka może być szczególnie dla nas, Polaków żyjących na obczyźnie, przykładem patriotki. Bardzo dbała o to, żeby jej córki znały język Polski i cały czas manifestowała swoja polskość”.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali ciekawego wykładu poświęconego polskiej noblistce, który wygłosiła dr Magdalena Grassmann, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dyrektor Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w tym mieście. W trakcie półgodzinnego wykładu dokumentowanego różnego rodzaju historycznymi zdjęciami i dokumentami, prelegentka przywołała wiele znanych i mniej znanych wydarzeń z życia słynnej absolwentki paryskiej Sorbony. „W 1995 roku znowu jako pierwsza kobieta, cudzoziemka została uhonorowana złożeniem jej doczesnych szczątków do Panteonu w Paryżu, tam gdzie chowano najważniejsze osoby, wybitnych Francuzów, którzy najbardziej przyczynili się do wielkości Francji. Po 60 latach spoczęła obok swojego męża Piotra Curie. Tam ich można oglądać do dziś” – zakończyła prelekcję dr Grassmann.

Gratulując laureatom wiedzy i organizatorom przygotowania ciekawej imprezy dydaktycznej, uczestniczący w uroczystości ks. prof. Jarosław Jęczeń – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z uznaniem mówił o zaangażowaniu polonijnych uczniów i pedagogów. „Zawsze podziwiam aktywność na każdym polu. Tam gdzie jest życie, to się ludzie ruszają, tworzą, cieszą się. Najgorzej, kiedy się nic nie robi. Wtedy jest najtrudniej w życiu. Ja podziwiam zaangażowanie pani dyrektor Małgorzaty Tys, wychowawców i samych dzieciaków. Naprawdę, to jest skarb. Polonia powinna spoglądać z dużą troską na tych, którzy dorastają” – podkreślił ks. profesor deklarując jednocześnie, że polonijni studenci mogą podejmować naukę na KUL-u na takich samych warunkach jak na UMCS. Lublin jest miastem pięciu wyższych uczelni. Działają tam: KUL, UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika. Najstarszy, Katolicki Uniwersytet Lubelski im Jana Pawła II celebruje 100-lecie istnienia. „W Lublinie jest ponad 100 tysięcy studentów. Co czwarta osoba w Lublinie to jest student lub studentka, a więc jest to miasto młode”.

„Dzięki podpisanej przez naszą szkołę umowie z UMCS nasi uczniowie mogą studiować na każdym z wybranych kierunków tej uczelni – powiedziała dyrektor placówki Małgorzata Tys. PodobnĄ opcję możliwości studiowania w Lublinie dla uczniów szkoły św. Błażeja zadeklarował ks. prof. Jarosław Jęczeń. W imieniu wojewody lubelskiego do odwiedzenia Lublina zapraszał jego pełnomocnik Bartosz Rybak. „Województwo lubelskie jest nierozerwalnie związane z uniwersytetami, chociażby z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, który obchodzi stulecie swojej działalności, co się pięknie wpisuje w obchody 100-lecia niepodległości Polski. W imieniu pana wojewody, który jest reprezentantem rządu w terenie, chciałbym serdecznie wszystkich zaprosić, żebyście sami się przekonali, iż Polska już nie jest „gorsza” od innych krajów europejskich jeśli chodzi o studia”.

Po zakończeniu ceremonii wręczenia przez wicekonsula Piotra Semeniuka i Jolantę Wiśnicką z P-SFUK nagród, prowadzący uroczystość Łukasz Dusza i dyrektor Małgorzata Tys zaprosili uczestników na część artystyczną. Wystąpili w niej uczniowie z klas czwartych oraz licealnych, którzy recytowali wiersze. Serca widzów podbił Nataniel Żołądek z klasy czwartej, który bez zająknięcia wyrecytował Inwokację z Pana Tadeusza. Równie udanie swoje wiersze recytowali Gabrysia Kozyto, Dawid Cudzich oraz pozostali uczniowie. Natalia Ptaszek zaśpiewała „Polskie kwiaty” przy akompaniamencie skrzypcowym Łukasza Duszy. Na zakończenie części artystycznej wystąpił dziecięcy zespół góralski z Fundacji Kultury Tatrzańskiej.Nagrody dla uczniów występujących w programie artystycznym ufundowała i wręczyła dyrektor szkoły im. św. Ferdynanda Halina Żurawska.

Obok gospodarzy konkursu, patronat nad nim roztoczył Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Fundacja „Teraz Polska” oraz Konsulat Generalny RP. „Jest wiele ciekawych inicjatyw w Chicago. Jako konsulat staramy się wspierać te, które są ważne. Myślę, że postać Marii Curie-Skłodowskiej jest taką ikoną tutaj w Ameryce, i w Polsce, którą warto pokazywać. Osoba, która tak jak Polonia chicagowska mieszkała poza granicami kraju przez wiele lat, a cały czas myślała o Polsce. Realizowała swoje pasje, a jednocześnie świadczyła o tym, że jest Polką”   – powiedział wicekonsul Piotr Semeniuk.

W gronie gości honorowych obecni byli  ojciec Roma Deyna, ks. proboszcz Wojciech   Kwiecień, Artur Tobolski z Instytutu Polskiego w Ameryce,Jolanta Wisnicki z PSFCU, Emilia Sadaj oraz Andrzej Baraniak z Radia Deon. Pod okiem wychowawczyni Elżbiety Sokołowskiej uroczystość rozpoczęły dzieci z klasy czwartej śpiewając pieśń „Jesteśmy Polakami”.

 

Screenshot (150) Screenshot (151) Screenshot (152) Screenshot (153) Screenshot (154) Screenshot (155) Screenshot (156) Screenshot (165) Screenshot (166) Screenshot (167) Screenshot (168) Screenshot (169) Screenshot (170) Screenshot (171) Screenshot (172) Screenshot (173) Screenshot (174) Screenshot (175) Screenshot (176)