Maturzysci ze szkoly Sw. Blazeja

Posted by on May 25, 2017 in Featured, Galeria, Uncategorized, Wiadomości | Comments Off on Maturzysci ze szkoly Sw. Blazeja

Maturzysci ze szkoly Sw. Blazeja

Maturzyści ze Szkoły św.Błażeja wraz 35 polskimi szkołami  odebrali dyplomy dojrzałości. W mszy graduacyjnej sprawowanej w Bazylice św. Jacka przez ks. biskupa Andrzeja Wypycha uczestniczyło 500 absolwentów.

Dziękuję rodzicom za to, że mi mówili, że muszę iść do szkoły. Bardzo dużo się nauczyłam o polskiej kulturze, o polskiej historii. Będę zawsze pamiętała studniówkę i tę graduację. Będę mogła tutaj uczyć innych o polskiej kulturze” – tak dziękowali rodzicom za ich trud w umożliwienie uczestnictwa w zajęciach w polskiej szkole.

W duszpasterskim przesłaniu do uczestników graduacji ks. biskup Andrzej Wypych ogłosił decyzję Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii o utworzeniu funduszu stypendialnego dla polonijnej młodzieży. „I to takie porządne stypendium, bo to jest 5 tys. dolarów na rok, na osobę. W ciągu 4 lat można je odnawiać, czyli to będzie 20 tys. na studenta. Na terenie naszej aglomeracji będziemy chcieli przyznać 20 takich stypendiów” – zadeklarował biskup Wypych. O pomoc będą mogli ubiegać się studenci polonijni, którzy wykażą się dobrymi wynikami w nauce i zaangażowaniem środowiskowym na terenie parafii.Uroczystość rozdania dyplomów pod egidą Zrzeszenia Nauczycieli Polskich zorganizowała szkoła im. Fryderyka Chopina.

Dla konsula generalnego Piotra Janickiego, który wręczał młodzieży dyplomy ukończenia szkoły przyznane przez Konsulat Generalny RP wiedza i wolność idą w jednej parze. „Człowiek prawdziwie wykształcony jest wolny, bo wtedy może dokonywać prawdziwych wyborów, wyborów świadomych. I ci rodzice, którzy posyłali swoje dzieci do szkół polonijnych, tego wyboru dokonywali. Bardzo jestem wdzięczny, że wytrwali w tym wyborze i dzięki temu dzieci mogły dzisiaj zakończyć naukę. Ale to nie koniec tej nauki. Mam nadzieje, że będą na zawsze pogłębiać wiedzę o kraju swoich przodków ” – podkreślił konsul Janicki. Po nabożeństwie reprezentanci poszczególnych szkół odebrali dyplomy dojrzałości wręczane przez konsula generalnego Piotra Janickiego oraz prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewę Koch i jej współpracowniczki.

Absolwenci to potencjalni stypendyści Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, do odwiedzenia której zapraszała Jolanta Wiśnicki. „Dzisiaj 500 studentów polskich szkół zakończyło swoją edukację po 12, a niektórzy nawet po 13 latach. Mam nadzieję, że przyjdą do nas, do Unii po to, żeby właśnie dostać stypendia” Dumny z uczniów i ich rodziców był prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, który wskazał na młodzież jako ambasadorów Polonii, którzy w przyszłości będą ją reprezentować w życiu amerykańskiego społeczeństwa. Prezes dziękował rodzicom za ich zaangażowanie w wykształcenie i naukę swoich dzieci o kraju pochodzenia.

Uśmiechnięta i rozbawiona młodzież opuszczała progi Bazyliki św. Jacka w radosnych nastrojach. Była okazja do zdjęć i ostatnich rozmów w koleżeńskim gronie. Izabeli Stankiewicz będzie brakowało zarówno przyjaciół, nauki oraz wielu przyjemności, jak chociażby cotygodniowej „dyskoteki”. Dumna z córki była mama Ewa, która przyznała, że warto było wozić córkę do szkoły, bo jest niesamowitą osobą i pięknie mówi po polsku.

gr

gr1 gr2 gr3 gr4 gr5 gr6